środa, 26 marca 2008

Dieta ryżowa

Dieta ryżowa opiera się na ryżu, owocach i warzywach. Można jeść duże porcje bez obawy, że się przekroczy dzienną dawkę kalorii. Ten sposób odżywiania dostarcza około 1000 kalorii dziennie organizmowi, i umożliwia schudnięcie do 3 kg tygodniowo. Osoba, która będzie stosować tę dietę będzie chodzić najedzona, a przy tym będzie chudnąć. Ryż jest składnikiem, który zawiera dużo potasu, a mało sodu. Przyśpiesza trawienie, ponieważ zapewnia organizmowi równowagę kwasowo – zasadową. Ziarenka ryżu są niskokaloryczne, dlatego można się nimi najeść do syta. Tego typu dieta dostarcza bardzo dużą ilość witamin, błonnika i magnezu, który jest odpowiedzialny za odpowiedni poziom cukru we krwi.

Osoby, które stosują dietę ryżową powinny spożywać 3 posiłki dziennie. Dodatkowo należy wypijać do 2 litrów płynów (woda mineralna, herbatki ziołowe, zwykła słaba herbata, soki owocowe). Dieta ryżowa trwa do 21 dni i można ją powtarzać co trzy miesiące.


Przykładowy jadłospis:
  • Śniadanie – 3 kromki chleba ryżowego, 2 plastry pomidora, 1 rzodkiewka, 2 liście sałaty, 2 plastry chudej wędliny,
  • Obiad – 3 łyżki stołowe ugotowanego ryżu, 150 gram grillowanej piersi z kurczaka, kubek surówki z owoców (truskawka, pomarańcza, winogrono).
  • Kolacja - 3 - 4 wafle ryżowe posmarowane bardzo cienką warstwą masła, 3 plasterki chudej wędliny, 3 plastry sałaty, posiekany szczypiorek.

piątek, 21 marca 2008

Dieta jogurtowa

Dieta jogurtowa jest bardzo lekka i zdrowa. Polega na spożywaniu dużej ilości jogurtu oraz kefiru. Dodatkowo można spożywać innego rodzaju produkty np. owoce, mięso, pieczywo, dużą ilość warzyw. Bogata w przyswajalne białko, witaminy i fosfor.

Przy stosowaniu diety jogurtowej należy pamiętać, że możemy spożywać następujące jogurty:

  • owocowe odtłuszczone,
  • naturalne o obniżonej zawartości tłuszczu,
  • owocowe o normalnej zawartości tłuszczu.
  • wszystkie powinny zawierać naturalne kultury bakterii.

Dietę jogurtową stosuje się przez 14 dni. Osoby odchudzające się według zaleceń tej kuracji, mogą zrzucić nawet do 6 kg. Należy także pamiętać, że oprócz diety ważny jest ruch i aktywność fizyczna. W wolnym czasie można udać się na spacer, na basen lub na rower.


Przykładowy jadłospis:

  • Śniadanie – mały jogurt owocowy, 1 mandarynka,
  • II Śniadanie – mały jogurt, 2 kromki chleba razowego z chudą wędliną, 2 liście sałaty.
  • Obiad – 2 ugotowane ziemniaki, 100 gram piersi z kurczaka usmażonego na łyżce oleju słonecznikowego, 100 gram kalafiora, filiżanka kefiru lub maślanki.
  • Kolacja – mały naturalny jogurt odtłuszczony.

sobota, 15 marca 2008

Dieta owocowa

Dieta owocowa polega na jedzeniu samych owoców, bez żadnych dodatków. Można spożywać jeden rodzaj owocu lub wiele. Nie ważny jest sposób przygotowania owoców, możemy jeść je w stanie surowym, a także po obróbce termicznej. Między posiłkami należy wypijać do 2 litrów niegazowanej, naturalnej wody mineralnej. Należy pamiętać, że owoce są źródłem dużej ilości witamin i minerałów, ale nie dostarczają tłuszczu, białek i węglowodanów. Dlatego też, aby uzupełnić organizm odpowiednią ilością składników odżywczych, należy spożywać dużą ilość owoców.

Dietę owocową zazwyczaj stosuje się przez dwa dni. Można korzystać z niej co tydzień lub co miesiąc przez wiele lat. Umożliwia oczyszczenie organizmu, a także zrzucenie do 4 kg. Dieta owocowa jest przeznaczona dla osób z silną wolą. Nie powinny jej stosować kobiety w ciąży oraz nastolatki.

wtorek, 11 marca 2008

Dieta lekkostrawna

Zadaniem diety lekkostrawnej jest to, aby posiłki w niej podawane były stosunkowo łatwo przyswajalne przez organizm człowieka, a ich trawienie nie powodowało trudności naszemu żołądkowi. W diecie lekkostrawnej posiłki ulegają modyfikacji, która polega na doborze odpowiednich produktów. Podstawową zasadą tej diety jest wykluczenie tłustych potraw. Do smażenia używa się olejów roślinnych, zamiast margaryny (np. patelnię smarujemy olejem rzepakowym). Zaleca się unikać ostrego jedzenia, ponieważ podczas trawienia zwiększa się wydzielanie soków żołądkowych, co może doprowadzić do nadkwasowości.

Dieta lekkostrawna może stosować każda osoba, która dba o prawidłową pracę swojego żołądka. Jednakże w szczególności jest zalecana dla ludzi, którzy są aktualnie w stanie chorobowym. Podczas infekcji organizmu narządy są osłabione, dlatego też warto oszczędzać się poprzez spożywanie lekkostrawnych potraw, które nie będą powodowały dodatkowych problemów. Ten typ diety ma szerokie zastosowania w placówkach leczniczych, gdzie odpowiednio skomponowane potrawy podaje się pacjentom po operacjach lub w okresie rekonwalescencji.

Poniżej zamieszczam tabelę przedstawiającą produkty dozwolone i zabronione podczas diety lekkostrawnej.

kliknij na tabelę, aby ją powiększyć !!!