niedziela, 27 stycznia 2008

Dieta Montignaca

Dieta Montignaca została stworzona przez francuskiego kardiologa Michela Montignaca. Główną zasadą tej diety jest odpowiednie łączenie produktów, ze względu na zawartą ilość węglowodanów. Do oszacowania ilości węglowodanów danego produktu służy indeks glikemiczny. W diecie Montignaca ważne jest to, aby posiłek nie przekraczał wartości w indeksie glikemicznym różnej 50. W Internecie można znaleźć tabele, w których są podane dokładne wartości IG danych produktów.

W pierwszym etapie diety Montignaca, nie należy łączyć ze sobą produktów bogatych w węglowodany z produktami bogatymi w tłuszcze. Tłuszcze zwierzęce powinny być zastąpione niewielką ilością tłuszczów roślinnych.

Dieta Montignaca zaleca spożywanie 3 posiłków dziennie i ewentualnie jedną małą przekąskę, składającą się z owoców lub warzyw. Przy jedzeniu posiłków powinniśmy stosować się do zasady: „Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z sąsiadem, natomiast kolację oddaj wrogowi”. Zatem, z tego wynika, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, dlatego też, powinno być pożywne i syte.

Główną zaletą diety Montignaca jest kontrola nad wagą. Osoby, które mają nadwagę - chudną, a te, które mają normalną wagę - nie tyją. Właściwy wybór tłuszczy chroni serce i naczynia krwionośne. Dodatkową zaletą tej diety jest poprawa kondycji fizycznej, psychicznej i duchowej.

piątek, 25 stycznia 2008

Dieta śródziemna

Dieta śródziemna jest to jedna z najzdrowszych diet wśród innych. Można ją stosować przez całe życie, co pozwala utrzymywać prawidłową masę ciała. Nie jest ciężkostrawna, ponieważ mięso nie występuje w niej zbyt często, nie używa się w niej mąki do zagęszczania zup i sosów, potrawy przygotowuje się w wodzie i na parze, piecze się w folii, na ruszcie lub na grilu.

Osoby stosujące tę dietę, spożywają duże ilości warzyw, owoców, owoców morza, ryb, makaronów i kasz, a także pełnoziarnistego pieczywa. Dietę tę doskonale można dostosować do polskich realiów kulinarnych, ponieważ większość artykułów spożywczych można kupić w naszych polskich sklepach lub marketach. Dieta śródziemna stosowana w odpowiednich proporcjach dostarcza organizmowi dużych ilości wszystkich witamin i składników mineralnych, białka, energii.

Aby pozbyć się zbędnych kilogramów należy spożywać od 4 do 5 posiłków dziennie, w tym dwa składające się z ciepłych dań (np. śniadanie i obiad). Efektem stosowania tej diety jest schudnięcie od 4 do 5 kg miesięcznie.


Głównym zaleceniem diety śródziemnej jest:

  • zwiększenie spożycia warzyw i owoców,
  • zwiększenie konsumpcji ryb i owoców,
  • o połowę zmniejszyć jedzenie mięsa czerwonego,
  • dodawania do sałatek oliwy z oliwek,
  • zastąpić tłuszcze zwierzęce tłuszczami roślinnymi,
  • o 50 % zmniejszyć spożywanie mleka, śmietanek i masła.

niedziela, 20 stycznia 2008

Dieta szwedzka

Dieta szwedzka polega na zamienieniu wszelkich tłuszczy zwierzęcych tłuszczami roślinnymi np. oliwą z oliwek, olejem rzepakowym. Wolno jeść owoce i warzywa, w szczególności takie jak pomidory, sałatę, arbuzy, bakłażan, cykorię. Przygotowując posiłek powinniśmy połowę talerza zapełniać surówką lub gotowanymi warzywami, a na drugiej połowie powinien znajdować się kawałek mięsa, makaron lub ziemniaki.

Dieta szwedzka charakteryzuje się tym, że osoba, która do niej podchodzi musi się rygorystycznie dostosować do jej zasad. Wystarczy raz ulec pokusie, aby zniweczyć cały wysiłek. Kategorycznie zabronione jest konsumowanie jakichkolwiek słodyczy, alkoholu, napojów gazowanych, mleka. Należy pamiętać również o tym, że jeśli spożywamy pieczywo to musi ono być ciemne lub gruboziarniste i bez masła.

Osoby, które zdecydują się stosować tę dietę, powinny spożywać od 4 do 5 posiłków dziennie. Efektem stosowania tej diety jest utrata około 5 – 7 kg. w ciągu 13 dni. Skutkami ubocznymi diety szwedzkiej jest możliwość wystąpienia efektu jojo, dlatego też po ukończeniu diety powinno się nie wracać do starych nawyków żywieniowych i zdrowiej się odżywiać.


Przykładowy jadłospis:

  • Śniadanie - Kubek czarnej kawy z kostką cukru.
  • Obiad – 2 jajka na twardo, duży pomidor, szklanka gotowanego szpinaku.
  • Kolacja – befsztyk z wołowiny (200 gram), 4 liście sałaty z łyżeczką oliwy z oliwek.

poniedziałek, 14 stycznia 2008

Dieta kopenhaska

Dieta kopenhaska, która jest skierowana dla ludzi z silną motywacją, to dieta, której wyjątkowo rygorystyczne zasady należy przestrzegać dokładnie przez 13 dni. Dietę tę można stosować raz na dwa lata, z uwagi na możliwość rozregulowania organizmu. Jej zadaniem jest poprawienie przemiany materii. Posiłki należy spożywać regularnie, przestrzegając wcześniej ustalonych godzin. Z uwagi na to, że dieta kopenhaska jest bardzo wyczerpująca, nie należy zapominać o witaminach, w szczególności takich jak wapno, żelazo i witamina A.

Bardzo ważną rolę w diecie kopenhaskiej odgrywa woda, która łagodzi nie tylko pragnienie, ale także oszukuje żołądek, zaspokajając chwilowy głód. Należy wypijać do 2 litrów dziennie (przemiennie: woda mineralna bez gazu lub zielona herbata). Podczas diety kopenhaskiej nie wolno spożywać słodyczy, alkoholu, produktów zbożowych.

W zależności od wagi odchudzającej się osoby, dieta kopenhaska umożliwia zrzucenie od kilku do kilkunastu kilogramów, bez efektów jojo, ponieważ dieta ta reguluje metabolizm organizmu.


Przykładowy jadłospis:

  • Śniadanie – kubek kawy z kostką cukru,
  • Obiad – duży befsztyk, sałata z olejem i cytryną,
  • Kolacja – plaster szynki, szklanka jogurtu naturalnego.